Порядок обрання незалежного директора (незалежного невиконавчого директора) в акціонерному товаристві

Автор(и)

  • Тетяна Блаженко

DOI:

https://doi.org/10.15330/apiclu.67.2.1-2.9

Ключові слова:

корпорація, наглядова рада, рада директорів, товариство, акціонерне товариство, господарська організація, корпоративне управління

Анотація

В статті аналізується порядок обрання незалежного директора (незалежного невиконавчого директора) наглядової ради (ради директорів) в акціонерному товариств
Констатується, що висування акціонерами кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради суперечить іманентній ознаці цієї посадової особи, а саме його незаангажованості і негативно впливає на об’єктивне прийняття ним рішень в корпоративному управлінні. З іншого боку віднесення до компетенції наглядової ради повноваження не тільки щодо висування, але й обрання членів наглядової ради також не може вважатися оптимальним вирішенням процедури виборів членів наглядової ради. Концентрація в наглядовій раді усіх повноважень щодо обрання та звільнення незалежних членів несе ризик втрати контролю акціонерами над цим органом управління. Саме це є чи не основною проблемою корпоративного управління в країнах англо-американської правової системи.
Відзначається, що оптимальним розв’язком між двома висловленими вище крайніми точками зору є дотримання балансу між впливом наглядової ради та загальних зборів акціонерів: а саме висування кандидатур наглядовою радою та обрання їх загальними зборами.
В статті аргументується закріпити збалансований порядок брання за участю як акціонерів (через загальні збори) так і наглядової ради в імперативному порядку, без можливості відходу від цих положень шляхом прийняття актів локальної правотворчості. З цією метою пропонується диспозитивний характер пункту п’ятої частини 1 статті 77 Закону змінити на імперативний шляхом виключення слів «якщо це передбачено внутрішніми документами товариства». А в частині першій статті 72 Закону безпосередньо закріпити порядок обрання членів наглядової ради за поданням комітету наглядової ради з призначень.
Обґрунтовується, що впровадження урівноваженого підходу стосовно порядку обрання на посаду сприятиме підвищенню незалежності наглядової ради (ради директорів) та мінімізації впливу на орган контролю зі сторони акціонерів та виконавчого органу, а також вищому рівню забезпечення захисту прав та інтересів всіх груп стейкхолдерів компанії.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-15