Особливості правового регулювання провадження господарської діяльності в екстраординарних умовах
DOI:
https://doi.org/10.15330/apiclu.66.2.43-2.54Ключові слова:
спеціальний режим господарювання, господарська діяльність, екстраординарний режим, воєнний стан, надзвичайний стан, пандемія, державна політикаАнотація
У статті проведено аналіз специфіки правового механізму регулювання господарської діяльності в особливих умовах. Визначено основні ознаки, які характеризують поняття екстраординарного режиму господарювання. Встановлено, що до екстраординарних режимів слід віднести правовий режим воєнного стану, правовий режим надзвичайного стану, правовий режим на тимчасово окупованій території України, проведення антитерористичної операції, мобілізація, запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби тощо. Визначено, що кожен екстраординарний правовий режим має свою специфіку та повинен мати свій власний набір засобів правового регулювання, зважаючи на обставини та інші умови його запровадження.
До основних ознак екстраординарного правового режиму господарювання слід віднести наступні: 1) в цей період здійснення господарської діяльності ускладнене або неможливе взагалі; 2) екстраординарний режим носить тимчасовий характер; 3) цей режим фактично носить разовий характер; 4) він впливає на діяльність підприємств різних секторів економіки; 5) екстраординарний режим завжди передбачає також і особливий порядок роботи та особливі функції органів державної влади та місцевого самоврядування; 6) цей режим подекуди спрямований на обмеження прав і свобод людини і громадянина, підприємницької діяльності; 7) запровадження екстраординарного режиму господарювання завжди має свою конкретну глобальну мету.
Наголошено, що господарська діяльність в умовах дії екстраординарного режиму регулюється загальним законодавством з урахуванням особливостей, встановлених спеціальним законодавством. Екстраординарний режим господарювання не повинен автоматично скасовуватись і замінюватись так званим «загальним» режимом здійснення господарської діяльності, оскільки це може потребувати поетапного переходу або збереження окремих спеціальних умов.