ФОРМУВАННЯ МОДЕЛІ ПРОЦЕСУ УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ ПОСЛУГ ЕЛЕКТРОРОЗПОДІЛЬЧИХ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ ТРАНСФОРМАЦІЇ ЕНЕРГОРИНКУ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.15330/apred.2.15.64-72Ключові слова:
енергоринок, електророзподільчі підприємства, управління якістю послуг, модель, оцінка якості послугАнотація
В статті досліджуються проблеми пов’язані з формуванням моделі процесу управління якістю послуг електророзподільчих підприємств в умовах трансформації енергоринку України. Метою дослідження є визначення шляхів покращення якості послуг, що дадуть можливість електророзподільним підприємствам ефективно працювати в конкурентних умовах.
Для вирiшення поставлених завдань в роботi використано методи теоретичного узагальнення – для формування визначень понять та загальних пiдходiв та принципiв; аналiзу та синтезу; системного та комплексного аналізу; статистичні та графічні методи аналізу – для кількісного та якісного відображення існуючих тенденцій.
Для реалізації поставленої мети та забезпечення ефективного функціонування електророзподільних підприємств проаналізовано: трансформації на енергоринку України, що призводять до зміни в діяльності зазначених підприємств; динаміку обсягів виробленої та розподіленої електроенергії за видами економічної діяльності; стан якості надаваних послуг електророзподільними підприємствами та представлено її оцінювання через індекс SAIDI (індекс середньої тривалості перебоїв електропостачання споживачам); визначено складові, що впливають на якість послуг електророзподільних підприємств; визначено пріоритетні цілі стратегічної діяльності електророзподільних підприємств; сформовано модель процесу управління якістю послуг.
Проведенні дослідження мають наукову новизну та практичну цінність, що полягає в такому:
- дослідження трансформаційних процесів, що відбуваються на енергоринку акцентує увагу монополістів-надавачів послуг, на те, що для ефективної роботи електророзподільних підприємств необхідно враховувати новостворене конкурентне середовище та працювати в умовах конкуренції;
- сформована модель управління якістю послуг електророзподільних підприємств дає можливість виокремити основні процеси в управлінні якістю та забезпечити їх ефективну реалізацію;
- проведення оцінювання якості послуг з позиції зацікавлених сторін в реалізації послуги забезпечить об’єктивність процесу та дасть можливість подальших покращень якості з врахуванням потреб споживачів та надавачів послуг з обов’язковим дотриманням стандартів якості.
Посилання
4. “Directive 2009/72 / EC of the European Parliament and of the Council of 13 July 2009 on common rules for the internal market in electricity repealing Directive 2003/54 / EC”. Eur-lex, eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/ALL/?uri=celex%3A32009L0072. Accessed 11 Oct.1019.
5. Official site of the State Statistics Service of Ukraine, www.ukrstat.gov.ua. Accessed 30 Oct.1019.
6. Petrykovets, K.Ya. “European Energy Cooperation: Requirements for Ukrainian Electricity.” Energoatom Spring School: Presentation of the Sixth Lecture, 2015. Slideshare, www.slideshare.net/ssusercfa346/3-46807779. Accessed 11 Oct.1019.
7. National Commission for State Regulation of Energy and Utilities (NERCEP) Official Website, www.nerc.gov.ua/ Accessed 11 Oct.1019.
8. Stankovska, I.M. “Modern trends in competitiveness and quality management on the basis of TQM.” Actual problems of regional economy development, no. 14, vol. 1, 2018, pp. 106 -111.
9. “Ukraine's Energy Strategy for 2035 “Security, Energy Efficiency, Competitiveness”. Regulation No 605-r.” Verkhovna Rada of Ukraine, zakon0.rada.gov.ua/laws/show/605-2017-%D1%80. Accessed 11 Oct. 2019.
10. Quality management systems. Basic Terms and Glossary (ISO 9000: 2007, IDT): DSTU ISO 9000: 2015, State Consumer Standard of Ukraine, 2016.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).