ОСНОВНІ ФАКТОРИ, ЯКІ ФОРМУЮТЬ ВПЛИВ НА ЯКІСТЬ ЛЮДСЬКОГО КАПІТАЛУ
DOI:
https://doi.org/10.15330/apred.2.14.136-141Ключові слова:
людський капітал, якість людського капіталу, факториАнотація
Стаття присвячена дослідженню визначальних факторів, які впливають на формування та розвиток людського капіталу. Запропоновано під людським капіталом розуміти запас професійних і соціальних компетенцій (знань, навичок, умінь), який накопичений в ході соціальної та економічної діяльності, професійного досвіду, творчих і розумових здатностей, мотивації до праці й саморозвитку, мобільності, адаптивних здатностей, психічного і фізичного здоров’я, моральних цінностей, які сприяють економічній активності, підвищенню продуктивності праці, ведуть до збільшення доходів, як самого індивіда, так і суспільства, частиною якого він є. Визначено основні властивості людського капіталу, серед яких: здатність виробляти та збільшувати доходи; нагромадження та необхідність постійного інвестування; фізичний та моральний знос; залежність від способів мотивації та стимулювання; висока ризикованість; віддаленість віддачі від інвестицій у часі; залежність віддачі від інтенсивності процесу інвестування та від тривалості життя носія людського капіталу і його працездатного періоду тощо. Визначено, що на процес формування людського капіталу впливає безліч формальних і неформальних соціальних інститутів, а саме: система обов’язкової шкільної та професійної освіти, додаткове навчання в рамках концепції навчання протягом усього життя, родина, суспільство, держава. Окреслено основні фактори, які чинять вплив на якість людського капіталу, серед яких: інвестування в освіту; підвищення кваліфікації працівників; стан сфери охорони здоров’я; соціальне середовище; демографічна ситуація; рівень життя населення; екологічна ситуація; мобільність кадрів.
Посилання
2. Becker, G.S. Human capital: theoretical and empirical analysis, with special reference to education, 1993
3. Bondarchuk, N., and L . Vasilieva. “Innovative tendencies of human capital assets development in the higher education system.” Scientific letters of academic society of Michal Baludansky, vol. 6, no.2А., 2018, pp.39-43.
4. Gorban, S, and O. Chumak. “The current state and ways of ensuring the development of human capital in Ukraine.” Ekonomika ta derzava. vol. 9, 2013, pp.37-41.
5. Diatlov, S.A. Fundamentals of the theory of human capital, SPbUEF, 1994.
6. Zubchyk, O.A. “Qualitative Higher Education: Human Capital Formation and Increasing the Competitiveness of the State.” Visnyk Kyivskoho natsionalnoho universytetu imeni Tarasa Shevchenka– Visnyk of Taras Shevchenko National University of Kyiv, vol. 1 (1), 2014, pp. 2-28.
7. Laptev, A.P. “Health is the foundation of business success.” Upravlenie personalom, vol. 10, 1997, pp.89-90.
8. Pryimak, V.I., and S.M. Hynda. “The actual problems and prospects of human capital development in Ukraine.” Ekonomika i organizacijaupravlinnja, vol 3,2014, pp. 199-204.
9. Sahnenko, O.I. “Influence of reproduction of human capital on innovative development of society.” Ephektivna ekonomika, vol.12, 2016, www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=5613 Accessed 12 Aug. 2018. 10. Sydorko, N. L. “The role of investment in human capital formation (methodological aspect)”. Vernadsky National Library of Ukraine, archive.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/biznes/2010_2/2010/02/100211.pdf. Accessed 12 Aug. 2018
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).