ОСОБЛИВОСТІ БЮДЖЕТНОГО ФІНАНСУВАННЯ ПРІОРИТЕТНИХ ГАЛУЗЕЙ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ У СУЧАСНИХ УМОВАХ
DOI:
https://doi.org/10.15330/apred.1.16.171-180Ключові слова:
бюджетне фінансування, видатки бюджету, пріоритетні сфери економіки, ВВП, соціально-економічний розвитокАнотація
У статті досліджено теоретичні засади бюджетного фінансування пріоритетних галузей економіки України. Акцентовано увагу на критеріях вибору пріоритетних економічних галузей з точки зору бюджетного фінансування. Дослідження поточної макроекономічної ситуації в Україні показали, що державна підтримка необхідна для розвитку пріоритетних галузей економіки. Проведений аналіз фінансування пріоритетних галузей економіки показав, що в основному фінансування здійснюється за рахунок власних коштів підприємств, а також кредитних ресурсів банків, національних інноваційних та інвестиційних фондів, державного місцевих бюджетів, а також інших не заборонених законом фондів.
Здійснено комплексний аналіз фінансування економічних галузей з державного бюджету України протягом 2015-2019 років. Проаналізовано структуру капітальних витрат державного бюджету за 2015–2019 роки. Проведений аналіз показав, що протягом аналізованого періоду капітальні витрати зведеного бюджету становили в середньому 2,9% ВВП (1,4% ВВП за рахунок державного бюджету) та спостерігалася тенденція до зменшення їх частки, що є негативним явищем для національної економіки. Доведено, що потреба в державних коштах зумовлена зниженням купівельної спроможності населення, стимулюванням розвитку науково-технічного прогресу, впровадження інновацій, підтримка розвитку стратегічних та пріоритетних галузей економіки.
Визначено основні напрями подальшого розвитку пріоритетних галузей економіки та покращення інвестиційного середовища в Україні на основі вдосконалення правової та організаційної основи для підвищення ефективності механізму забезпечення сприятливого інвестиційного середовища, поліпшення конкурентоспроможності національної економіки, збалансування структури видатків бюджетів, збільшення їх частки на капітальне фінансування та інвестування в інноваційні проекти.
Посилання
2. On approval of the list of priority sectors of the economy: Order of the Cabinet of Ministers of Ukraine dated 14.08.2013 № 843-r. Dated of 14.08.2013. The Verkhovna Rada of Ukraine, zakon.rada.gov.ua/laws/show/843-2013-%D1%80#Text Access 21Oct. 2020.
3. Kotina, G.M., Stepura, M.M., and T.M.Tabakova. "Macro-financial support of economic development: priorities, strategies and risks." Problems of the economy, no.3, 2014, pp. 115 - 123.
4. The state budget of Ukraine. Minfin, index.minfin.com.ua/ua/finance/budget/gov/ Access 08 Nov. 2020).
5. Reznikova, O.O. "Prospects for the world economy." Finance of Ukraine, no. 1, 2012, pp. 123 - 130.
6. Shchur, R. I., and I. V.Kokhan. "Financial supply of socio-economic development of territorial communities in decentralization conditions." The actual problems of regional development of the economy, issue. 14, vol. 1, 2018, pp.231-236.
7. Official site of the State Statistics Service of Ukraine, ukrstat.gov.ua/ Access 08 Nov. 2020.
8. Statistical collection. mof.gov.ua/uk/statistichnij-zbirnik. Access 15 Nov. 2020.
9. Zaborovets, Y.O. "Development of priority sectors of the economy as a guarantee of improving the investment climate in Ukraine." Bulletin of Donetsk National University, no.1, 2015, pp. 114 - 118.
10. Plets, I.I., Shchur, R.I., and O.V. Mykytyuk., "Cluster analysis of the distribution of regions of Ukraine by level of innovative development." The actual problems of regional development of the economy, issue. 13, vol. 1, 2017, pp. 111-122.
11. Plets, I.I., and R.I.Shchur. "Conceptual approaches to improving the mechanism of tax regulation of economic development." Bulletin of the Precarpathian University. Economy series, issue 11, 2015, pp. 301-309.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).