АНАЛІЗ РОЛІ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ В ЕКОНОМІЦІ КРАЇНИ: ВНУТРІШНІЙ РОЗВИТОК ТА ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ
DOI:
https://doi.org/10.15330/apred.2.16.84-93Ключові слова:
агропромисловий комплекс, державний бюджет, державна підтримка, бюджетне фінансування, експорт, регіональний розвитокАнотація
Розглянуто основні макроекономічні тенденції, що впливають на сектор, роль ВВП сформованого у сільському, лісовому та рибному господарстві, особливості державного та приватного секторів у сільському господарстві, проаналізовано внутрішній розвиток агропромислового сектору по регіонах та в розрізі країни, а також стан зовнішньої торгівлі та перспективи експорту. Особливу увагу приділено державній підтримці аграрного напрямку через бюджетне фінансування програм та темпи її зростання. З точки зору концептуального підходу та узгодженої методології, стаття описує існуючі стратегічні та політичні пріоритети у агропромисловому комплексі, його основні досягнення та значення. Огляд є ретроспективним поглядом, спрямованим на те, щоб здійснити аналіз з достатньою точністю та вибіркою за п’ять останніх років. Для поглиблення розуміння ситуації використовувались існуючі спеціальні дослідження сектору та офіційні матеріали статистичних органів та державних організацій. На їх основні здійснювався аналіз тенденцій і змін ролі агропромислового комплексу в економіці країни. Також, шляхом опитування, визначено основні перешкоди з якими стикаються малі та середні підприємства аграрного сектору при виході на експортні ринки. Відповідно до отриманих результатів сформовано практичні поради для аграрних підприємств, державних органів влади та інституційних організацій підтримки розвитку бізнесу, що включають як нові рекомендації, що базуються на зарубіжному досвіді, так і удосконалений механізм реалізації уже відомих інструментів. Зокрема, визначено, що основними зонами втручання державних та приватних інституцій у розвиток агропромислового комплексу повинні стати підтримка здійснення експортних операцій (в т.ч. їх здешевлення) та розвиток інфраструктури підтримки експорту (в т.ч. регіональної). Також запропоновано проведення більш системного підходу до встановлення пріоритетів витрат разом із підвищеною передбачуваністю фінансування, це сприятиме тому, що державна підтримка стане більш ефективним рушієм для сталого розвитку агропромислового комплексу та зростання ВВП.
Посилання
2. «The role of agriculture in the economy». Food and Agriculture Organization, www.fao.org/3/W7440E/w7440e03.htm#TopOfPage. Accessed 1 Nov. 2020.
3. Official site of the State Statistics Service, www.ukrstat.gov.ua. Accessed 1 Mar. 2020.
4. Official site of the Ministry of Economic Development, Trade and Agriculture of Ukraine, www.me.gov.ua/?lang=uk-UA. Accessed 1 Mar. 2020.
5. «World Economic Outlook Reports «Challenges to steady growth». International Monetary Fund, www.imf.org/en/Publications/WEO/Issues/2018/09/24/world-economic-outlook-october-2018. Accessed 1 Mar. 2020.
6. «Global Economic Prospects Pandemic, Recession: The Global Economy in Crisis». The World Bank, cutt.ly/DgBkTFC. Accessed 1 Mar. 2020.
7. Yurchishin, Vasily. Scenario-forecast of Ukraine's economic development: limited pessimism. Kyiv, Zapovit, 2018.
8. «Gross domestic product for 2018». State Statistics Service of Ukraine, cutt.ly/JgBj7ul. Accessed 1 Mar. 2020.
9. Livingstone, K., Kornienko, A., and I. Tytarchuk. Review of public spending on the agricultural sector and rural development: analysis and forecasting. Kyiv, 2019.
10. Martin, Sarah J., and Jennifer Clapp. «Finance for Agriculture or Agriculture for Finance». Wiley, onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/joac.12110. Accessed 1 Nov. 2020.
11. «Export strategy of Ukraine ("road map" of strategic trade development) for 2017-2021». State Statistics Service of Ukraine, cutt.ly/hgBklo1. Accessed 1 Nov. 2020.
12. «Strategy for the development of the agricultural sector of the economy until 2020». Verkhovna Rada of Ukraine, zakon.rada.gov.ua/laws/show/806-2013-%D1%80#n7. Accessed 1 Nov. 2020.
13. Official site of the Ministry of Agrarian Policy and Food of Ukraine, agro.me.gov.ua/ua. Accessed 1 Mar. 2020.
14. “Data base з опитування експортерів.” Ukraine Investment & Trade Facilitation Center, cutt.ly/Lg34gAr. Accessed 1 Nov. 2020.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).