ОСОБЛИВОСТІ ДІЛОВОГО ЦИКЛУ В СУЧАСНІЙ СВІТОВІЙ ЕКОНОМІЦІ
DOI:
https://doi.org/10.15330/apred.1.17.32-40Ключові слова:
економічні цикли, темп економічного росту, структура економіки, третинний сектор, COVID-19Анотація
В статті досліджуються можливі фактори посилення амплітуди циклічних спадів в розвинутих країнах світу в періоди глобальної фінансової кризи 2008-2009 років та пандемічної кризи 2020 року, викликаної COVID-19. Розвинуті країни в ході останніх періодів ділового циклу почали зазнавати більших економічних спадів, порівняно з іншими країнами. Особливо звертає на себе увагу те, що країни що розвиваються та країни з ризиковими ринками (еmerging markets and developing economies) в цей час продовжували економічне зростання, хоча і з нижчими темпами. І це вимагає наукового пояснення, оскільки вже стало загальноприйнятим вважати, що розвинуті економіки є конкурентоздатнішими і стійкішими, аніж країни з ризикованими ринками та країни, що розвиваються. Це явище виглядає парадоксально, бо після кейнсіанської революції продовж минулого століття людство набуло великого досвіду з регулювання національних економік та, здавалось, навчилося згладжувати амплітуду циклічних коливань. З огляду на це метою статті є обґрунтування причини посилення амплітуди циклічних коливань в країнах з розвинутою економікою. В ході дослідження було використано емпіричний метод, який включав збір інформації, спостереження явища та його аналіз, висунення гіпотези та розробку теорії, що пояснює сучасний феномен циклічності у ширшому плані. Автори статті пропонують та обґрунтовують гіпотезу про те, що причиною більшої амплітуди циклічних спадів в економіках розвинутих країн порівняно з іншими країнами, окрім всього іншого, може бути значна відмінність в структурі економік країн. Розвинуті країни вирізняються значним переважанням третинного сектору. Третинний сектор більший, має більшу прибутковість, здатний генерувати більшу додану вартість порівняно з іншими секторами економіки, але, і сильно скорочувати її в періоди рецесії. Це є силою і, одночасного, слабкістю сучасних розвинутих економік. Таким чином, ріст третинного сектору розвинутих економік призводить до посилення циклічних коливань в періоді економічного циклу. Для підтвердження цієї гіпотези було розраховано коефіцієнт кореляції Пірсона, який показав існування високої залежності між показниками динаміки ВВП та розміром третинного сектору в економіці. Тому, на думку авторів, заходи з антициклічного регулювання економік розвинутих країн мають бути спрямовані, в першу чергу, на третинний сектор. Це допоможе протистояти глобальним рецесіям, бо розвинуті країни сьогодні все частіше стають генераторами нестабільності внаслідок зростання фінансиалізації їхніх економік і росту третинного сектору загалом.
Посилання
2. Regina, Septpehanie. “Effect of Covid-19 on economic growth.” www.researchgate.net/publication/341566287_Effect_of_Covid-19_on_economic_growth Accessed 26 Sept 2021.
3. Maliszewska, Maryla, Mattoo, Aaditya, van der Mensbrugghe, Dominique. “The Potential Impact of COVID-19 on GDP and Trade: A Preliminary Assessment.” Worldbank, documents1.worldbank.org/curated/en/295991586526445673/pdf/The-Potential-Impact-of-COVID-19-on-GDP-and-Trade-A-Preliminary-Assessment.pdf. Accessed 26 Sept 2021.
4. Stadnyk, M. “The impact of COVID-19 on the world economy.” Bulletin of IFRS. Ligazakon, msfz.ligazakon.ua/ua/magazine_article/FZ002118 Accessed 26 Sept 2021.
5. Dolbneva, D.V. “Influence of COVID-19 on the economy of the world.” Problems of economy, no. 1 (43), 2020, pp .20 – 26, www.problecon.com/export_pdf/problems-of-economy-2020-1_0-pages-20_26.pdf Accessed 26 Sept 2021.
6. Global Economic Prospects. ULR: https://www.imf.org/ru/Publications/WEO/Issues/2021/07/27/world-economic-outlook-update-july-2021 Accessed 26 Sept 2021.
7. “Real gross domestic product: Total and per capita, growth rates.” Unctadstat, unctadstat.unctad.org/wds/TableViewer/tableView.aspx. Accessed 26 Sept 2021.
8. Vasilchenko, S.. “The period of the global cycle of the financialized economy.” Scientific Journal «ScienceRise», no.2-3 (55-56), 2019, pp.16-21.
9. Vasylchenko, S.M. “Regional stock markets and global economic cycles.” Actual problems of economic development of the region: scientific journal, no. 15,vol. 1, 2019, pp.113 - 121.
10. “The World Factbook.” Cia.gov, www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/214.html#EE Accessed 26 Sept 2021.
11. “Most Productive Countries 2021.” Worldpopulationreview.com, worldpopulationreview.com/country-rankings/most-productive-countries
12. “FRED Economic Data. Value Added by Industry as a Percentage of Gross Domestic Product.” Fred.stlouisfed.org, fred.stlouisfed.org/release/tables?rid=331&eid=211. Accessed 26 Sept 2021.
13. “Profitability of UK companies: January to March 2019.” Ons.gov, www.ons.gov.uk/economy/nationalaccounts/uksectoraccounts/bulletins/profitabilityofukcompanies/januarytomarch2019. Accessed 26 Sept 2021.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).