ІНТЕГРОВАНА ЗВІТНІСТЬ У КОНТЕКСТІ ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КЛЮЧОВИХ СТЕЙКХОЛДЕРІВ
DOI:
https://doi.org/10.15330/apred.2.18.23-30Ключові слова:
інтегрована звітність, історичні особливості, нефінансові показники, рамкові підходи, стейкхолдериАнотація
Традиційна фінансова звітність, за своєю формою і змістом перестала відповідати інформаційним запитам користувачів облікової інформації в сучасних умовах бізнесу, оскільки містить дані лише про історичні факти фінансового стану підприємства та результатів його діяльності. Зі сторони ключових стейкхолдерів спостерігається, окрім запиту на фінансові показники, значне зосередження уваги на нефінансовій інформації. Іншими словами, зацікавлені сторони існуючого бізнесу мають бажання бути поінформованими про соціальну значимість, екологічну чутливість, майбутні результати, а також ризики і можливості господарюючого суб’єкта на перспективу. Зрозуміло, досягнення такої мети є можливим за допомогою впровадження у практику компаній інтегрованої звітності.
Метою дослідження є обґрунтування теоретико-організаційних основ впровадження інтегрованої звітності у контексті інформаційного забезпечення ключових стейкхолдерів бізнесу через розкриття її історичних особливостей розвитку на міжнародному рівні та пошук підходів до впровадження набутого досвіду у вітчизняній обліково-аналітичній практиці.
Визначено, пропагування і стандартизація інтегрованої звітності різними інституціями дозволила досягнути дві важливі мети. Перша – полягає у зростанні уваги представників як великого, так і малого бізнесу до вирішення питань, пов’язаних зі сталим розвитком, оскільки, дбаючи про свою репутацію, компанії активно звітуються у досягненні власних результатів соціальної та екологічної діяльності у контексті інтересів ключових стейкхолдерів. За таких умов бізнес стає небайдужим до навколишнього середовища, соціальної справедливості та перспектив майбутніх поколінь. Досягнення другої мети забезпечує поступове розширення можливостей для існуючої системи обліку і звітності. Адже такі обставини масштабують межі облікового спостереження, породжують пошуки методів оцінки нових об’єктів, а також сприяють вдосконаленню підходів обліку та відображення їх у звітності.
Практичною цінністю проведених досліджень є доповнення теоретико-методологічної основи інтегрованої звітності, в частині її історичної трансформації на міжнародному рівні та впровадження передового досвіду у вітчизняній обліково-аналітичній практиці. Отримані наукові результати сприятимуть розвитку системи обліково-аналітичного відображення ресурсів компанії та результатів її діяльності, пов’язаних з вирішенням суспільно важливих екологічних та соціальних питань.
Посилання
2. IFRS Practice Statement 1 «Management Commentary», ifrs.org/projects/work-plan/management-commentary/#about. Accessed 24 Apr.2022.
3. Integrated Reporting Framework, integratedreporting.org/resource/international-ir-framework/. Accessed 29 Apr.2022.
4. Shkromyda, V., Shkromyda, N., Gnatiuk, T., and M. Vasylyuk. “Reputation Management Technological Tools: a Stakeholder Approach.” Journal of Vasyl Stefanyk Precarpathian National University, no.8 (3), 2021, pp. 97-105. doi.org/10.15330/jpnu.8.3.97-105.
5. On Accounting and Financial Reporting in Ukraine. Law of Ukraine. The Verkhovna Rada of Ukraine, zakon.rada.gov.ua/laws/show/996-14/ed20210701#Text. Accessed 29 Apr.2022.
6. Methodical recommendations for compiling a management report. URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0982201-18#Text. Accessed 29 Apr.2022.
7. Nesterenko, O.O. Methodology and organization of formation of integrated reporting: author's ref. for science. degree doc. econ. science: special. 08.00.09, Kharkiv, 2018, 40 p.
8. Ernst & Young, ey.com/uk_ua. Accessed 25 Apr.2022.
9. KPMG, home.kpmg/xx/en/home.html. Accessed 25 Apr.2022.
10. Global Reporting Initiative, globalreporting.org/. Accessed 26 Apr.2022.
11. International Integrated Reporting Council, iasplus.com/en-gb/resources/global-organisations/iirc. Accessed 26 Apr.2022.
12. Prince's Accounting for Sustainability, accountingforsustainability.org/en/index.html. Accessed 26 Apr.2022.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).