ПРОБЛЕМИ ФУНКЦІОНУВАННЯ МЕХАНІЗМУ ВЕНЧУРНОГО ФІНАНСУВАННЯ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.15330/apred.2.18.177-184Ключові слова:
венчурний капітал, венчурне фінансування, інноваційна діяльність, венчурний фондАнотація
У статті окреслено основні проблеми функціонування механізму венчурного фінансування в Україні. Метою статті є виявлення проблемних аспектів щодо функціонування венчурного фінансування в Україні та визначення основних заходів щодо їх усунення.
Методи дослідження, використані у процесі написання статті, передбачають застосування загальнонаукових та емпіричних прийомів економічної науки, що ґрунтуються на системному підході.
У статті з’ясовано сутність та роль венчурного капіталу як ефективного джерела фінансування інноваційних процесів. Констатовано, що венчурний капітал є ефективною формою фінансування та підтримки інноваційної діяльності підприємств. Але пропри ефективність даної форми фінансування існує ряд проблем, які гальмують його функціонування в Україні. Серед яких окреслено наступні: політична та економічна криза, недосконалість законодавчої бази, нерозвиненість інноваційної інфраструктури, відсутність доступних джерел фінансування, низька бізнес-культура, недостатній рівень венчурної освіти, відсутність інноваційної та інвестиційної активності у багатьох вітчизняних підприємств.
Зазначено, що основа організації венчурного фінансування полягає у виділенні фаз життєвого циклу підприємства або товару. На кожній стадії реалізації інноваційної стратегіїї слід розробляти власну, особливу стратегію, яка буде спрямована на зниження ризику та пошуку відповідних ефективних джерел фінансування.
Існуючі проблеми слід вирішувати шляхом реалізації таких основних заходів: активне державне втручання у розвиток венчурного ринку; розробка цільових державних програм з підтримки та стимулювання діяльності бізнес-ангелів; створення правової основи венчурної діяльності; забезпечення фінансової підтримки цільових грантів, а також податкових пільг для бізнес-ангелів; зниження відсоткових ставок у банках на розвиток малих інноваційних підприємств; створення регіональних мереж бізнес-ангелів та розширення спектру послуг; державне стимулювання розвитку асоціацій бізнес-ангелів; підвищення ролі освіти у сфері венчурної діяльності шляхом навчання фахівців у навчальних закладах; використання іноземного досвіду з ведення венчурного бізнесу; виховання венчурної культури серед підприємців.
Посилання
2. Garbar, J.V., and V.A.Garbar. “Venture capital in the context of financing innovation.” Agrosvit, no. 19, 2019, pp. 3–11.
3. Derevyanko, B.V, and R. Schastlivtseva. “Regulatory regulation of venture funds.” Pidpriemnictvo, gospodarstvo i pravo, no. 1, 2017, pp. 59–64, essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/50248. Accessed in 01 June 2022.
4. Zakharchenko, N.V, Sklyarov, D.Yu., and D.S. Mikhailova. “ Problems and prospects of venture capital.” doi: 10.18524/ 2413-9998 / 2020.3 (46) .214232.
5. Petrashevska, A.D, and K.I. Penkova. “World experience of venture financing of telecommunication enterprises in the conditions of digital economy development.” Naukovij visnik Uzhhorodskogo Nationalnogo University, vol. 23, 2019, ch. 2, pp. 65-71.
6. On mutual investment institutions: Law of Ukraine. The Verkhovna Rada of Ukraineh, zakon.rada.gov.ua/laws/show/5080-17#Text (access in 01.06.2022).
7. Ryabovolik, T.F, and V.V.Stratan. “Problems and prospects of venture business development in Ukraine.” Naukovi praci Kirovohradskogo Nationalnogo Technichnogo University, vol. 33, 2018, pp.43-50 .
8. Yaremik, M.M. “ Problems of venture financing in Ukraine.” Strategic guidelines, libfor.com/index.php?newsid=2887 (access in 02.06.2022).
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).