УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВИМИ РЕСУРСАМИ ПІДПРИЄМСТВА В УМОВАХ КРИЗИ
DOI:
https://doi.org/10.15330/apred.1.18.60-67Ключові слова:
фінанси підприємств, фінансові ресурси підприємств, ,,метод сценаріїв”Анотація
Мета статті грунтується на дослідженні теоретичних аспектів та ключових особливостей формування та управління фінансовими ресурсами підприємства в кризових умовах господарювання.
В роботі використані наступні методи дослідження: економічного аналізу, синтезу, логічного аналізу; наукової абстракції - при виділенні найбільш важливих показників ,,методу сценарію”.
У статті досліджено суть та особливості формування фінансових ресурсів підприємства в умовах кризи. Визначено, що фінансові ресурси підприємств відіграють значну роль у структурі фінансових відносин суспільства. Доведено, що фінансові ресурси підприємства - це сукупність коштів у фондовій, нефондовій або матеріальній формі, що призначені для виконання фінансових зобов'язань, здійснення поточних витрат і витрат на забезпечення розширеного відтворення. Фінансові ресурси генерують готівку, а також частину готівки, яка використовується підприємством у нефондовій формі.
Досліджено, що фінансові ресурси є матеріальним вираженням фінансових відносин на рівні суб'єктів господарської діяльності.
Стаття присвячена дослідженню проблем управління фінансовими ресурсами підприємств в умовах зростання невизначеності та обґрунтуванню доцільності використання методу сценарію до планування фінансових ресурсів. Досліджено, що фінансові ресурси формують фінансове забезпечення операційної та інвестиційної діяльності підприємства. Фінансове планування розглядається як один з ефективних інструментів управління фінансовими ресурсами підприємства. Виявлено, що в умовах кризи прогнозування повинно базуватися на сценарному методі. Розглянуто особливості формування інформаційної бази для побудови сценаріїв розвитку компанії.
Виділено «рушійні сили» розвитку підприємства, зокрема обсяг власного капіталу, який формує виробничу потужність (очікуваний елемент) та потребу (обсяг) у позичкових коштах (ключова невизначеність). Запропоновано розробити 2 сценарії розвитку в контексті управління фінансовими ресурсами підприємства, а саме «стабільний» та «кризовий». Запропоновано принципи управління фінансовими ресурсами підприємства в умовах кризи.
Посилання
2. Berdar, M. "Management of process of formation and use of financial resources of the enterprise on the basis of logistic approach." Current problems of the economy, vol. 5, 2008, pp. 133—138.
3. Poddjerjoghin, A., Bilyk, M., and L.Burjak. Business finance. Kyiv, KNEU, 2008.
4. Ghudzj, O. Financial resources of agricultural enterprises. Kyiv, NNC IAE, 2007.
5. Filimonenkov, O. Business finance. Kyiv, MAUP, 2004.
6. Dropa, Ja.B.. and O.M.Tereshko."Formation of financial resources of enterprises in modern conditions of development of financial system." ZTU, conf.ztu.edu.ua/wp-content/uploads/2017/01/60- 1.pdf. Accessed 20 Apr.2022.
7. Volkova, N.A. "Analytical evaluation of financial resources optimization." ONEU, dspace.oneu.edu.ua/jspui/bitstream/ Accessed 20 Apr.2022.
8. Lapa, A. "Financial resources of the enterprise and their optimization." UABS NBU Youth Scientific Bulletin, Series: Economic Sciences, vol. 4, 2013, pp. 289—297.
9. Kropivcova, N. "Features of formation of financial resources of the enterprise." Economic strategy and prospects for development of trade and services, vol. 1, 2011, pp. 261—268.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).