ОСНОВНІ ВИКЛИКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ТРАНСПОРТНОЇ ЛОГІСТИКИ В УМОВАХ ВІЙНИ
DOI:
https://doi.org/10.15330/apred.1.20.163-172Ключові слова:
транспортна логістика, автомобільний транспорт, залізничний транспорт, умови невизначеності, порти, вантажні перевезення, мультимодальні перевезенняАнотація
Стаття присвячена тематиці викликів та перспектив розвитку транспортної логістики України в умовах військового вторгнення, на основі чого було сформовано мету дослідження, яка полягає у проведенні аналізу поточного стану транспортної логістики та визначення напрямів розвитку ринку вантажних перевезень в умовах війни для підвищення конкурентоспроможності логістичної галузі країни. Для досягнення поставленої мети було поставлено та вирішено ряд завдань. Проведено аналіз змін, які виникли на ринку вантажних перевезень України, в результаті повномасштабного вторгнення рф та виділено ключові з них: кадрові проблеми, труднощі в організації перевезень, зростання цін на паливо та проблеми в енергетиці, а також блокування зернового коридору та західних кордонів. Проаналізовано та структуровано проблеми на ринку вантажоперевезень за видами транспорту, які спричинили вищезгадані зміни та сформовано шляхи їх вирішення та мінімізації впливу. Виділено основні тенденції та напрямки розвитку транспортної логістики в умовах військового стану для забезпечення стійкості та прибутковості економіки країни, серед яких інвестування в проєкти для ринку перевізників, розвиток автомобільних доріг та будівництво євроколій, збільшення кількості пропускних пунктів, діджиталізація документообігу та ін. Для реалізації поставлених завдань було застосовано загальнологічні методи аналізу та синтезу, а також метод узагальнення при формуванні оcновних напрямків розвитку транспортної логістики України. У висновках підкреслено адаптивність транспортної логістики до сучасних умов невизначеності, переорієнтацію та пошук нових шляхів перевізниками для забезпечення стійкості та прибутковості економічного розвитку країни. Перспективами подальших наукових досліджень на дану тематику було виділено вивчення динаміки зміни структури вантажоперевезень за видами транспорту після імплементації і реалізації запропонованих шляхів вирішення існуючих проблем в галузі та проведення загального дослідження стану галузі вантажних перевезень шляхом опитування керівників транспортних підприємств.
Посилання
Mokryakov, A. “The main challenges of the logistics market of Ukraine in 2023.” Logist, logist.fm/publications/osnovni-vikliki-logistichnogo-rinku-ukrayini-2023-roku. Accessed 1 Feb. 2024.
Lytyuha, Yu., and O.Morozhyk. “Logistics as a key factor of enterprise functioning in military conditions.” IR.KNEU, ir.kneu.edu.ua/server/api/core/bitstreams/eb2b3d48-6355-4444-8404-9a168cc2874d/content. Accessed 1 Feb. 2024.
Zaverbnyy, A.S., Dvulit, Z.P., and Kh.I.Vuyek. “Formation peculiarities of logistics chains in the war conditions and in the post-war period.” Ecomomics and society, vol. 43, Sept. 2022, economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/1750/1686 Accessed 1 Feb. 2024.
Zaverbnyy, A.S., and YU.R. Lomaha.“Problems and prospects of logistics supply chains formation in the wartime period under the European integration intensification condition.” Ecomomics and society, vol. 45, Nov. 22, economyandsociety.in.ua/index.php/journal/article/view/1927/1855 Accessed 1 Feb. 2024
Hryniv, N.T., and A.A.Ravlikovsʹka. “Reconstruction of logistics under martial law.” Academic visions, vol. 13, Nov. 22, http://dx.doi.org/10.5281/zenodo.7411975 Accessed 1, Feb. 2024.
Shevchenko V. “Logistics of war. How freight transportation in Ukraine has changed.” Biz, biz.nv.ua/ukr/experts/perevezennya-v-ukrajini-pid-chas-viyni-gumanitarni-vantazhi-obmezhennya-na-perevezennya-50231625.html Accessed 2 Feb. 2024.
Steblak, D., and V. Lysyy. “The war impact on the transportation development in Ukraine.” Uzhhorod National University Scientific Bulletin, no. 43, 2022, pp. 92-96. https://doi.org/10.32782/2413-9971/2022-43-16. Accessed 2 Feb. 2024
Mokryakov, A. “The cargo transportation market in Ukraine: the latest research results and forecasts. Logist, logist.fm/publications/rinok-vantazhnih-perevezen-v-ukrayini-rezultati-ostannih-doslidzhen-ta-prognozi Accessed 2 Feb. 2024.
“Top 3 challenges of the Ukrainian transport business in 2023.” Logist, /logist.fm/publications/top-3-viklikiv-ukrayinskogo-transportnogo-biznesu-u-2023-roci Accessed 5 Feb. 2024.
“The crisis caused by the war leads to a decrease in the number of road carriers.” Logist, logist.fm/publications/kriza-sprovokovana-viynoyu-prizvodit-do-zmenshennya-kilkosti-avtopereviznikiv Accessed 5 Feb. 2024.
“Trucks "carried out" logistics during the war.” Logist, logist.fm/publications/vantazhni-avtomobili-vivezli-logistiku-pid-chas-viyni Accessed 5 Feb. 2024.
Berestenko, V. “How logistics adapted to the war.” Epravda, www.epravda.com.ua/columns/2023/07/24/702529 Accessed 5 Feb. 2024.
“How Ukrainian railway is transforming the business vertical of freight transportation.” Logist, logist.fm/publications/yak-ukrzaliznicya-transformuie-biznes-vertikal-vantazhnih-perevezen Accessed 5 Feb. 2024.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).