ЦІННІСНО-СМИСЛОВІ ПРОФІЛІ ОСОБИСТОСТІ НА РІЗНИХ РІВНЯХ РЕЛІГІЙНОЇ АКТИВНОСТІ: УНІВЕРСАЛЬНЕ Й ДИФЕРЕНЦІЮВАЛЬНЕ
DOI:
https://doi.org/10.15330/ps.10.1.89-99Ключові слова:
особистісний профіль, цінності, релігійна активність, релігійні цінності.Анотація
У статті теоретично аналізується поняття «особистісний профіль» та емпірично доповнюються ціннісно-смислові виміри його конструювання. Використаний у дослідженні психодіагностичний інструментарій склали: «Питальник релігійної активності» Д. Смірнова, «Експрес-діагностика соціальних цінностей» Н. Фетіскіна, В. Козлова, Г. Мануйлова та «Шістнадцять особистісних факторів» Р. Кеттела. Математична обробка кількісних даних здійснювалася із застосуванням t-критерію Ст’юдента та факторного аналізу методом головних компонент. Через вирахування квартилів первинну вибірку респондентів поділено на чотири підгрупи з різними – від найнижчого до найвищого – рівнями релігійної активності.
В емпіричному дослідженні встановлені наступні пріоритетні соціальні цінності: на найнижчому рівні релігійної активності – вдале одруження/заміжжя, проводження часу в колі сім’ї та декілька близьких друзів; на нижчому за середній рівні – проводження часу в колі сім’ї, вдале одруження/заміжжя та декілька близьких друзів; на вищому за середній рівні – проводження часу в колі сім’ї, вдале одруження/заміжжя та релігія, а на найвищому – релігія, проводження часу в колі сім’ї та розмірковування про Бога, молитви. Констатовано, що на вищих рівнях релігійної активності найбільш істотно посилюється значущість релігійних цінностей, а також цінностей спілкування з рідними та близькими друзями, волонтерства, інтелектуального саморозвитку та здорового харчування, меншою мірою – спортивних вправ, залучення у суспільну діяльність і знайомства з новими людьми. Істотною мірою не змінюється суб’єктивна привабливість захопливої роботи/навчання, вдалого одруження/заміжжя та кар’єри.
Універсальною характеристикою особистісних ціннісно-смислових профілів і низькорелігійних, і високорелігійних суб’єктів визначено більше тяжіння критично мислячих і ліберально налаштованих особистостей до здобуття високого соціального та матеріального статусу. Диференціювальними особливостями – відмінні на різних рівнях релігійної активності предиктори прагнення особистості до інтелектуального самовдосконалення, а також її більшої спрямованості на вузькоособистісні або розлогі соціальні контакти.